türkçe
Motosiklet Aşkım Hapse Sokuyor:

Motosiklet tutkum 1974'de, on dört yaşındayken başladı. 1979 yılındaki İran devriminde bir yıl sonra, yeni İslami hükümet 250cc.'den büyük hacimli motosikletleri yasaklayınca tüm motor severler önemli bir yol ayrımına geldi. Artık motor yoktu! 1000cc.lik motosikletimi bir daha kullanamayacaktım. Bu durumun bir motor sever için ne anlama geldiğini tahmin edersiniz. Büyük motosikletleri kullanmak için İslami polis kadrosuna girmek zorundaydık! Ama bu talihsizlik bile beni yolumdan döndüremedi; motosikletten ayrılmamak için 250cc.lik bir makine aldım; büyük motorumu ise ancak gizliden gizliye, yani sadece arka sokaklarda, bir suçlu gibi polislerden kaçarak kullanıyordum. Kaçarak diyorum, çünkü yakalanmanın cezası hapisti. Tüm önlemlerime karşın bu yüzden iki kez hapse girdim! Hem de bir keresinde trafik ışığında arkamdan boğazıma bir namlu dayalı olarak tutuklanmacasına ve tüm geceyi -5 derecelik ısısı olan- bir hücrede geçirmesine...

Türkiye'ye geldikten sonra ben ve Elvin'in medyada yer alan yol serüvenleri 1999 yılında başladı ve çoğu Motosiklet Dünyası ve Moto News dergilerinde yer aldı.

Sürekli yolda olabilmek için kaynak bulunma zorunluğu bizi sponsorluk kurumuna sıcak bakan şirketlere yönlendirdi. Sponsor bulmak zordu; ama yaptığımız işin ilginç olması nedeniyle çabalarımız çabuk sonuç verdi ve ilk kez olarak Denizler Boyunca Türkiye Turu (DBTT) adlı gezimizi sponsor finansmanı ile gerçekleştirdık.

Adı geçen tur 5000 kilometre ve 35 gün içinde bitti ve 4 bölümde Motosiklet Dünyası derginin okurlarına sunuldu.

3 Yıl boyunca dergi adına yapılan ve 36 bölüm süren gezilerimizde sponsor olan şirketler:
  1. Ansal Spor Malzeme
  2. Beldeyama AŞ
  3. Borusan Oto Motosiklet Merkezi
  4. Daytona Motor
  5. Korlas Otomotiv
  6. Motosiklet Dünyası Dergisi
  7. Moto Tel Taşımacılık
  8. Ninja Motor
  9. Samura Motor
  10. Shell Madeni Yağlar
ve isimlerini açıklamamızı istemeyen firmalara da teşekkürler.

2001 ekonomik krizinden bizler de herkes gibi etkilendik. Krizin ardından gezi masrafları bazan dergi tarafından üstlense de, geniş çaplı organizasyonlar için -doğaldır ki- yetersizdi. Bu nedenle 03/2002 ile 06/2003 arasında gezilere devam etmedik. 2003 Yılının 10. ayında gezi yazıları yazdığımız Motosiklet Dünyası Dergisi 2 yıl boyunca kapandı ve gezi yazılarımızın devamı olmadı.

08/2004 Tarihinden başlayarak günlük motosiklet gezileri düzenlemeye başladım. Gezilerde en önem verdiğim noktalar, hız sınırı uygulaması ve motosiklet tip/marka ayrımı olmadan tüm motosiklet sürücülerin katılabilmesidir.

Motosiklet üzerinde toplam 460.000 km. yol tükettim ömr-ü hayatımda... 3 Yıl sürdüğüm Honda Goldwing 1500cc. den, 90cc.lik Honda C90'a dek birçok motosikletin kontağına parmak atmış bir gezginim. Ama touring'lerin anlamı başka benim için... Bir günde kat ettiğim en uzun mesafe 1180 km. ile Ankara-Gürbulak arası. Doğu Anadolu yolları TEM gibi olsa, Türkiye'yi bir baştan, diğer ucuna bir günde kolayca gidebilirim.

Can arkadaşım ve eşim Elvin ile birlikte motosikletlerimizin üzerinde 43.000 km. yol yaptık. Motosiklet Dünyası dergisinde hazırladığımız gezi sayfaları için 4 yıl boyunca toplam 23.500 km. yolculuk ettik.

1999, 2000, 2001, 2002 ve 2003 yıllarındaki gezilerimiz toplam 36 kez Motosiklet Dünyası Dergisinde yer aldı.

Ayrıca Türk Medyasında, Motortürk TV kanalı; Oto Ana Haber, Sabah (2 kez), Hürriyet, Radikal, Akşam (2 kez), Vatan gazeteleri; ve Pazartesi, Fenomen, FUQ ve Kadın Aktüel dergileri başta olmak üzere, başka birçok dergi ve gazetede yer aldık.

Motorculuk adına çok şey kaybettim dedim. Ama ya kazandıklarım? Gitme sürecinde yaşadıklarım... Gördüklerim... Bunlar yetti bana...

Oysa ne yazık ki -en zengin olduğum yıllarda bile- Avrupa ülkeleri ile Amerika'yı asla göremedim. Neden mi? Yanıt basit: İran'lıydım çünkü ben!Web tasarım ve içerik: MOTORTURK (MT) DİZAYN    © 1999 -